Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

Warsztaty edukacyjne

Projektowe warsztaty edukacyjne

Już po raz drugi uczniowie szkół podstawowych – uczestnicy projektu pn. „Rozwój umiejętności matematyczno-przyrodniczych i językowych w szkołach podstawowych w Gminie Lubin” wzięli udział w edukacyjnych warsztatach w wybranych przez siebie centrach edukacyjnych z terenu Dolnego Śląska.
Uczniowie ze szkoły w Niemstowie zwiedzali interaktywne Centrum Nauki o Ziemi Sudeckiej w Dobkowie, geologiczne laboratorium, interaktywną makietę regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego. Przewodnik przekazał poprowadził wspaniałą lekcję edukacji popartą multimedialną prezentacją. Odbyły się zajęcia laboratoryjne, podczas których uczniowie wspólnie wykonali eksperymenty na minerałach badając ich wiek, twardość, kształty, kolory.. Podczas zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się, skąd się wzięły Karkonosze, jakim skarbem są minerały i jakie mają magiczne właściwości, czym są wulkany, a także jak wygląda wnętrze Ziemi. Uczniowie otrzymali wiedzę o zjawiskach występujących na Ziemi.
Wybuch wulkanu, przemieszczanie płyt tektonicznych, powstawanie chmur… Uczniowie byli również na największej w Polsce platformie imitującej trzęsienie ziemi.
Wrocławski Park Technologiczny to nowoczesne zaplecze badawczo-rozwojowe, na które składają się nowoczesne laboratoria produkcyjne lub biurowe, a także rozbudowana sieć networkingowa. Uczestnicy projektu ze szkoły w Siedlcach (grupa młodsza) wykonywali eksperyment z superabsorbentem,- niezwykle chłonnym polimerem. Młodzi naukowcy przy użyciu tej substancji, wody i barwników tworzyli swoje indywidualne prace, począwszy od zwierząt, poprzez ludzi a skończywszy na krajobrazach i różnych postaciach. Starsi uczniowie wzięli udział w zajęciach „na poważnie”, które miały na celu umożliwić uczniom bezpośrednie zetknięcie się ze światem biznesu. Ich zadaniem było zaprojektowanie i wymyślenie innowacyjnego urządzenia wspomagającego naukę, które będzie spełniało konkretne kryteria. Efekt końcowy był zadziwiający, każda z podgrup miała do zaproponowania cos zupełnie innego, swój wynalazek, który spełniał wszelkie kryteria. Podczas tych zajęć uczniowie poznali wady i zalety prowadzenia innowacyjnego biznesu, dowiedzieli się skąd czerpać motywacje do tworzenia nowych rozwiązań, a przede wszystkim jakie wyzwania stoją przed młodymi przedsiębiorcami.
W czasie pobytu w Explorapark w Wałbrzychu uczniowie ze szkoły w Krzeczynie Wielkim mogli rozwiązywać interaktywne zadania z matematyki, zobaczyć różnorodne ciekawostki przyrodnicze. Mieli również możliwość sprawdzić prawdziwość Twierdzenia Pitagorasa obracając tarczę w kształcie koła. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z regułą
złotego podziału i jej wykorzystania w malarstwie, rzeźbie i architekturze oraz zobaczyli dzieła, których atutem jest symetria. Poznali także pojęcie fraktala jako geometrycznej figury samopodobnej i algorytmu powtarzających się czynności. Korzystając z magnetycznych kolorowych wielokątów mogli tworzyć własne kompozycje mozaik i parkietaży. Zobaczyli jak płaskie lustro może być wykorzystane do gry logicznej, jak działa peryskop i kalejdoskop.
Odkrywali związki między matematyką a logiką budowy świata przyrody. Celem wycieczki uczniów szkoły w Raszówce było zwiedzenie wystawy interaktywnej w Centrum Nauki Hydropolis we Wrocławiu, a następnie udział w zajęciach warsztatowych pod nazwą „Wody słodkie i słone”. W „mini laboratorium” pracowali w grupach, wykonywali doświadczenia pozwalające na poznanie właściwości wody oraz sposobów jej wykorzystania m.in. tworzyli barwne tęcze wykorzystując do tego różnice gęstości słonej wody. Młodzież uczyła się będąc w miejscu, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służyły jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw oraz świata istot żywych zamieszkujących te środowiska.

Wyjazdy edukacyjne dofinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 10 Edukacja, Działanie 10.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

Z dnia: 07-06-2019
Z dnia: 27-05-2019